Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 19 sty 2017, 14:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Piaśnica
Awatar użytkownika

Czy naprawdę ma być w listopadzie uroczysty apel poświęcony ofiarom Piaśnicy? Czy formujecie jakąś grupę która się wybiera? Chętnie dołącze i zaczerpne trochę informacji na temat tego wydarzenia.

Pzdr.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

W info przydało by sie zaopatrzyć wcześniej :) , aby wiedziec co jak gdzie, wiesz... trzeba wiedziec o co pytać..... :idea:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Piaśnica
Awatar użytkownika

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pia%C5%9Bnica_Wielka ot tak....byłem dziś na wycieczce...zajechałem tam...podumałem....niby tak blisko nas ...a tak daleko (mało na forum :oops: ) macie info to wrzucajcie...i bez politykowania (o powód przeniesienia czołgu mnie chodzi :wink: )....a prywatnie ....to dla pradziadka który tam został...

Załączniki:
EKSHUMACJA III.jpg
EKSHUMACJA III.jpg [ 45.7 KiB | Przeglądany 16652 razy ]
EKSHUMACJA II.jpg
EKSHUMACJA II.jpg [ 39.81 KiB | Przeglądany 16680 razy ]
EKSHUMACJA I.jpg
EKSHUMACJA I.jpg [ 37.02 KiB | Przeglądany 16641 razy ]
EKSHUMACJA.jpg
EKSHUMACJA.jpg [ 33.39 KiB | Przeglądany 16640 razy ]
Komentarz: starsze
Piasnica.jpg
Piasnica.jpg [ 50.13 KiB | Przeglądany 16619 razy ]
Komentarz: nowsze
moje.JPG
moje.JPG [ 72.68 KiB | Przeglądany 16621 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Straszne zdjęcia. Być może na zdjęciach jest mój pradziadek, który krótko po wojnie był w członkiem straży wiejskiej w Piaśnicy. Pradziadek mojego kuzyna też tam leży, bo był dyrektorem banku.
Moja babcia pochodziła z Małej Piaśnicy a babcia żony z Dużej Piaśnicy. Trochę opowieści pamiętam.

Moja babcia opowiadała, że przed rozpoczęciem mordów przyszli Niemcy i kazali przywiązać wszystkie psy ,,…bo będzie wielkie polowanie”. Mieli zakaz chodzenia w tamte rejony. Po wojnie babcia znalazła w lesie chusteczkę z inicjałami. Powiedziała o tym swojemu ojcu a ten dalej i okazało się w tym miejscu była zbiorowa mogiła. Babcia twierdziła, że skazani przed śmiercią wyrzucali w trawę rzeczy osobiste licząc na to, iż ich mogiły zostaną odnalezione i nie będą bezimienne. Babcia niechętnie opowiadała o tych wydarzeniach. Otworzyła się dopiero na krótko przed swoją śmiercią. Miała koszmary i pewnie, dlatego chciała zrzucić z siebie ten ciężar.

Babcię mojej żony poznałem na krótko przed jej śmiercią, więc niewiele zdążyłem się dowiedzieć. Pewnego dnia młodsze rodzeństwo babci w wieku kilku lat po powrocie do domu opowiedzieło, że widzieli jak żołnierze zabijają ludzi w lesie. Dostali profilaktycznie porządne manto żeby zapamiętali, że nie mają tam chodzić i zakazano im o tym opowiadać.

Jak coś sobie przypomnę to dopiszę. Może moja teściowa coś pamięta z opowieści swojej Matki?

Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony 01 mar 2012, 12:23 przez Arek2, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.lowyb.fora.pl/historia-odkla ... ot,65.html

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.wejher.info/index.php?mod=news&id=3372 ....może ktoś jest zainteresowany...

Załączniki:
Komentarz: z archiwum b.PZZ w wejherowie
ufiuy.jpg
ufiuy.jpg [ 183.51 KiB | Przeglądany 16318 razy ]
Komentarz: TABLICA
foto%2010.jpg
foto%2010.jpg [ 57.67 KiB | Przeglądany 16263 razy ]
Komentarz: MAPKA
piasnica.gif
piasnica.gif [ 57.26 KiB | Przeglądany 16280 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Aż ciarki przechodzą, gdy się patrzy na to pierwsze zdjęcie, SKIN+ol :(
Swoją drogą - czy jest jakaś nowsza monografia, dotycząca tej zbrodni (trafiłam do tej pory jedynie na wydanie z końca lat 70.)?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.tylowo.diecezja.gda.pl/piasn ... index.html ...Foty
http://www.gotenhafen.pl/piasnica.html .....Gdynianie w Piaśnicy
http://pl.youtube.com/watch?v=rHfujK5QD ... re=related ....filmik....niestety po "obcu"
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4213604 .....filmik....kiedyś puszczano go w wejherowskim kinie "świt"....i chyba dwa razy w TV...ale...ale...ALE...jest szansa na ponowną prezentację http://www.kinopolska.pl/film.php?data= ... 1&id=15423 ...więc za niecały miesiąc w KINO POLSKA ....

Załączniki:
Komentarz: WYDAWNICTWA
IMGP0905.JPG
IMGP0905.JPG [ 49.49 KiB | Przeglądany 16120 razy ]
Komentarz: WYDAWNICTWA
IMGP0903.JPG
IMGP0903.JPG [ 50.07 KiB | Przeglądany 16106 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mam ten filmik na Dvd wiec jakby ktos mial potrzebe to prosze sie zglosic

Odpowiedz z cytatem  
wiceadmin
Awatar użytkownika

Dorzucę troszkę zdjęć grobów z Piaśnicy, w lesie jest ich strasznie dużo, okropne, jak wiele osób zostało tam pomordowanych.

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 77.62 KiB | Przeglądany 15555 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 113.44 KiB | Przeglądany 15574 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 114.2 KiB | Przeglądany 15553 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 116.08 KiB | Przeglądany 15540 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 92.33 KiB | Przeglądany 15523 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 119.15 KiB | Przeglądany 15500 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 97.54 KiB | Przeglądany 15470 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 120.05 KiB | Przeglądany 15453 razy ]
9.JPG
9.JPG [ 125.16 KiB | Przeglądany 15423 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 96 KiB | Przeglądany 15455 razy ]
11.JPG
11.JPG [ 121.24 KiB | Przeglądany 15408 razy ]
12.JPG
12.JPG [ 96.1 KiB | Przeglądany 15377 razy ]
13.JPG
13.JPG [ 128.14 KiB | Przeglądany 15380 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 127.67 KiB | Przeglądany 15362 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Relacje Świadków:

Mówi Teofil Mudlaff z Domatówka:
Pracowałem na szosie piaśnickiej jako dróżnik. Często widziałem jak żandarmi wozili samochodami ludzi w stronę Piaśnicy. A nieraz jakiś ss-man kazał mi odejść dalej, mówiąc, że oni mają tu ćwiczenia ze strzelania. Słyszałem w lesie strzały i ludzkie jęki.

Mówi Bronisław Myszke z Orla:
Wielokrotnie od strony lasu piaśnickiego, bo mieszkałem na jego skraju parę kilometrów od miejsca zbrodni, gdy był wiatr z tej strony, to słyszałem strzały i płacz ludzi. Pamiętam dobrze , że np. 08.12.1939r. strzelanina trwała od godz. 11 do wieczora. Matka mówiła mi ze strachem: „Synu, oni przyjdą i po nas” .. W drugiej połowie lata 1944r. Do Tyłowa hitlerowcy zwozili nocą beczki z benzyną. Później od lasu niósł się z wiatrem swąd palonych ciał. A w lesie umieszczone były tablice ostrzegawcze, że z powodu ćwiczeń przez 6 tygodni nie wolno wchodzić do lasu.

Mówi Elżbieta Elwart z Wejherowa:
Pod koniec września 1939r. Szłam z Orla do Leśniewa przez las piaśnicki. W pewnym momencie zatrzymał mnie żandarm w lesie. Gdy spojrzałam w bok, zauważyłam nieżywych ludzi leżących nad wykopanym dołem. Usłyszałam jęki i spostrzegłam wiszącego księdza na sośnie. Zauważyłam także, jak jeden z żandarmów trzymał za nóżki małe dziecko i uderzył jego główką o drzewo. Strasznie mnie przeraził ten widok.

Odpowiedz z cytatem  

Koszmar! Niestety zorganizowany posrednio przez mieszkancow Pomorza. Sasiedzi na sasiadow nadawali. Listy byly przygotowywane po czesci przez "miejscowych szmalcownikow".
I po tym wszystkim taki jeden z drugim kofident nazywa siebie wypedzonym. I chca pojednania. O jakim pojednaniu moze byc mowa po takim bestialstwie? Jesli sa ludzie ktorzy moga takie cos wybaczyc to sa oni dla mnie WIELCY bo ja chociaz jestem urodzony kilka pokolen po wojnie nie wybaczam. Nie wybaczam za to co Niemcy wyrzadzili mojej Rodzinie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=s4hoP4si ... re=related

Odpowiedz z cytatem  

/przeniosłam - Cru

Witam !
Mam prośbę,czy ktoś jest w posiadaniu pełnej listy członków gestapo którzy rozstrzelali polska ludność w lesie Piaśnickim. Czy byli wśród nich mieszkańcy Wejherowa. Czytałem już sporo artykułów na ten temat lecz nigdzie nie ma pełnych list gestapo,SS,oraz Selbstschutzu. Interesują mnie nazwiska ludzi niższego szczebla nie wysokich notabli. Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

... viewtopic.php?f=14&t=86 ... nazwiska odpowiedzialnych za egzekucję znajdziesz w książce "Piaśnica" Barbary Bojarskiej oraz w książce o tym samym tytule autora Władysława Sasinowskiego.autor przytoczył w niej listę (niepełną) oprawców ustaloną na podstawie zeznań świadków w procesie Forstera....czy są na niej mieszkańcy Wejherowa????jasne....co prawda pochodzenia niemieckiego ale mieszkańcy.W bedekerze wejherowskim też chyba coś widziałem....a zaraz pewnie ktoś linka podrzuci do jakiejś stronki :wink: ....pozdro

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Załącznik:
do wora!.jpg
do wora!.jpg [ 9.14 KiB | Przeglądany 15050 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://nadmorski24.pl/wiadomosci-4736/w ... snicy.html

Wznowiono śledztwo w sprawie mordu w Piaśnicy

IPN wznowił śledztwo w sprawie masowych mordów obywateli polskich w lasach piaśnickich niedaleko Wejherowa, które miały miejsce jesienią 1939 roku. Śledztwo zostało zawieszone w 1975 roku. Szacuje się, że zbrodnia pochłonęła kilkanaście tysięcy osób.

Wśród ofiar przeważali przedstawiciele polskiej inteligencji, duchowni i osoby, które zostały uznane za wrogów III Rzeczy. Głównie dotyczyło to ludzi prowadzących patriotyczną działalność na terenie Wejherowa, Gdyni, Gdańska oraz innych okolicznych miejscowości.

Decyzję o podjęciu z zawieszenia sprawy ludobójstwa w lasach koło Wejherowa podjęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

* W ramach tego postępowania podjęte zostaną czynności celem ujawnienia nieznanych jeszcze okoliczności tej zbrodni nazistowskiej – będącej jednocześnie zbrodnią ludobójstwa, a w szczególności weryfikacji szacunkowej liczby zamordowanych, ocenianej nawet na 12 000–14 000, identyfikacji ofiar i wykrycia wszystkich sprawców – podkreślił prok. Maciej Schulz, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Pierwsze śledztwo w sprawie zabójstw w Piaśnicy zostało wszczęte przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku w 1967 roku. Jednak po wyjaśnieniu, tylko części, okoliczności zostało ono zawieszone w 1975 roku.

* Wówczas uznano, iż bez zapoznania się z niemieckimi archiwami i bez uzyskania danych o powojennych losach typowanych sprawców przebywających za granicą dalsze jego prowadzenie nie jest celowe. Dzisiaj zasadność wydania tego postanowienia może budzić wątpliwości - wyjaśnił prok. Maciej Schulz.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No to IPN do roboty. Za to wam płacimy. W sprawie prof. Spannera zrobili masę dobrej roboty, wyjaśnili temat niemal do końca (ah ten z-ca esesman Wolmann, który zniknął) ...

Kurt Eimann(d-ca grup likwidacyjnych SS) - 4 lata pudła za Piaśnicę. Odsiedział 2....

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.nadmorski24.pl/wiadomosci-50 ... snicy.html Stowarzyszenie Auschwitz Memento zakończyło prace nad filmem dokumentalnym „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”. Już 29 września br. o godz. 21:50 będzie można zobaczyć ten obraz na antenie TVP Historia. Emisję poprzedzi dyskusja w studio.

Odbędą się również pokazy publiczne filmu w Warszawie (6 października o 18:00 w Domu Spotkań z Historią), Gdyni (20 października o godz. 18:00 w Klubie Filmowym, Wejherowie (19 października, pokaz przedpołudniowy dla młodzieży i wieczorny dla Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka) oraz w Mławie (17 października o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury).

„Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” to średniometrażowy film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi opowiadający o zbrodniach hitlerowskich na Kaszubach na Pomorzu Gdańskim od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, drugi to pełna tajemnic, niedomówień historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu, natomiast trzeci opowiada o tych, którzy starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom nazwiska. Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

Dokument został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z inicjatywy i dzięki dotacji celowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W filmie wzięło udział kilkudziesięciu aktorów i statystów, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej "Mława", Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barw „PERKUN”, Grupy Rekonstrukcji Historycznych „17.INFANTERIE DIVISION”.

*

Chcieliśmy, aby film oddał grozę tamtych dni, ukazywał wojnę w całym jej okrucieństwie, które w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu Gdańskim objawiło się z niespotykaną gdzie indziej siłą – mówi Mirosław Krzyszkowski, jeden z reżyserów filmu. - Ta precyzyjnie zaplanowana i zrealizowana zbrodnia wprost poraża. Jeśli widz, po obejrzeniu filmu pozostanie z pytaniem, jak mogło do tego dojść, będzie to oznaczało, że jako twórcy osiągnęliśmy cel.
*

Piaśnica jako symbol niemieckich zbrodni na Pomorzu powinna znaleźć należne miejsce w świadomości zbiorowej Polaków – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Długo zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do młodzieży. Stąd inscenizacje, próby odwoływania się do emocji. Doświadczeniem niezwykłym, uzmysławiającym ogrom strat, jakie poniosło społeczeństwo Pomorza Gdańskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej, były rozmowy ze świadkami historii, dziećmi pomordowanych. Wymordowano całą elitę Pomorza.
*

Dzieci zamordowanych opowiadały nam, jak po wojnie ostrzegano je, by nie przyznawały się, że ich bliscy zginęli w Piaśnicy – wspomina Dariusz Walusiak, współreżyser filmu. – Dlaczego? Bo ofiary Piaśnicy były dla komunistów wrogami klasowymi. Ktoś przytacza opinię jednego z funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa: „Niemcy za nas dobrą robotę zrobili”. Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma nadzieję, że film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” trafi przynajmniej do pomorskich szkół. Dlatego przygotowuje przykładpwe scenariusze lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – Jesteśmy przekonani, że pokazy filmu połączone ze spotkaniem ze świadkiem historii będą interesującą ofertą dla młodzieży, a dla zakorzenienia Piaśnicy w świadomości zbiorowej mogą mieć w dłuższej perspektywie wielkie znaczenie – dodaje Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Piaśnica

Już w pierwszych miesiącach okupacji, jesienią 1939 roku, w lasach Pomorza Gdańskiego, obejmującego tereny Kaszub, Kociewia i byłego Wolnego Miasta Gdańska, Niemcy rozstrzelali ok. 60 tysięcy Polaków, w tym Kaszubów – nauczycieli, wojskowych, urzędników, duchownych, działaczy społecznych i politycznych. Największymi z licznych miejsc kaźni stały się Lasy Piaśnickie w pobliżu Wejherowa i Las Szpęgawski koło Stargardu Gdańskiego. Te pierwsze masowe egzekucje otwierały krwawy rozdział ludobójstwa II wojny światowej.

Dotychczas udało się ustalić jedynie 852 nazwiska spośród ok. 2000 ofiar Piaśnicy pochodzących z Wybrzeża Gdańskiego. Zupełnie anonimowe są pozostałe ofiary – likwidowani w ramach akcji eutanazyjnej pacjenci szpitali psychiatrycznych oraz przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej z głębi Niemiec, których od końca października 1939 r. do końca marca 1940 roku zwożono transportami kolejowymi na rampę w Wejherowie i od razu przewożono na miejsce straceń (ofiarami były całe rodziny – mężczyźni, kobiety, dzieci). Wśród tych ofiar były też osoby pochodzenia niemieckiego i czeskiego zakwalifikowane jako przeciwnicy narodowego socjalizmu. Na podstawie szacunków przyjmuje się, że w Lasach Piaśnickich Niemcy zamordowali ok. 12-14 tys. osób.

W akcjach eksterminacyjnych na Pomorza uczestniczyły oddziały policji bezpieczeństwa: gdańska jednostka SS-Wachsturmbann Eimann dowodzona przez Kurta Eimanna oraz Einsatzkommando 16 pod zwierzchnictwem SS-Obersturmbannfuhrera Rudolfa Trogera a także Selbstschutz – niemiecka formacja paramilitarna. Do organizacji należała ludność niemieckiego pochodzenia mieszkająca w Polsce. Członkowie Selbstschutzu dokonywali brutalnych aresztowań i masowych egzekucji polskiej ludności, bardzo często w odwecie za przedwojenne nieporozumienia sąsiedzkie i towarzyskie. Większość oprawców z Piaśnicy pozostała bezkarna.

O niemieckich zbrodniach w pomorskich lasach pamiętają jedynie mieszkańcy Pomorza, którzy nazywają Piaśnicę „Pomorskim Katyniem” albo „Kaszubską Golgotą. Czy Piaśnica jako symbol straszliwego terroru, jaki nazistowscy Niemcy stosowali wobec Polaków zajmie w świadomości zbiorowej należne miejsce?

Stowarzyszenie Auschwitz Memento (www.auschwitzmemento.pl) od kilku lat utrwala historyczne relacje, ale także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, jak ingerowano w jej życie, jak próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie – każdy na swój sposób – starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Oglądalem ten film wczoraj na TVP Historia. Zupełnie przypadkiem trafiłm na niego "pstrykając" po kanałach. Film naprawdę poruszający...Całe rodziny mordowane...te dzieci wtulone w ramiona rodzicow nad dołami...Poczucie niesamowitej krzywdy.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.