Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 19 sty 2017, 14:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam

W Chłapowie, w pobliżu doliny "Rudnik" Znajduje się niewielki cmentarz (bodajże 17 czerwonoarmistów). Z tego co wiem to część tych ciał zebrano z okolicy, nawet z Władysławowa. Jednak patrząc na miejsce spoczynku, tu też prawdopodobnie musiało być jakieś starcie. I teraz pytanko, ktoś ma jakąś wiedzę na temat tego starcia? Miejsce idealnie nadaje się na zasadzkę.

Znam też historię o kilku Ruskich (zwiadowcy pewnie) którzy jako pierwsi pojawili się w Chłapowie i tęgo zalali pały, w nocy powrócili Niemcy i ich wyrżnęli. Ale jeśli to oni byli podstawą powstania cmentarza, to dlaczego pochowano ich daleko od ówczesnych granic wioski - niemal kilometr? Tą historyjkę słyszałem z kilku źródeł wiec jest prawdopodobna.

pozdr
Gumiś

ps. cmentarzyk zadbany - graty dla samorządu lokalnego.

Odpowiedz z cytatem  

Podobna opowieść powiela się w wielu miejscowościach. Oznacza to nic innego jak to że radzieccy zwiadowcy gdzie znaleźli wódę, tam zapili na amen. To była taka pułapka zastawiana przez niemieckie oddziały na zwiad nieprzyjaciela. U mnie w miejscowości jest też mały cmentarzyk wojenny. Powielano opowieści jakoby w domu przy którym się znajduje była knajpa, przyszło ruskie wojsko, zapili i niemcy załatwili ich podczas amoku co jest totalną bzdurą. W domu nigdy nie było knajpy, a czerwonoarmiści polegli podczas szturmu miasta 5-7 marca 45.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Czytałem niedawno książkę, w której było napisane jak to czerwonoarmiści spuszczali spirytus z cysterny kolejowej gdzieś na bocznicy kolejowej.Tak opróżniali,spuszczali i znowu opróżniali a jak już było mało boskiego trunku ukazał im się makabryczny widok.Na dnie znależli swoich siedemnastu bohaterskich kolegów,których powrzucał tam niejaki pan Zbigniew Lubieniecki.Pan ten opisał póżniej to i nie tylko to w książce ŁOWCA ,którą polecam.

Odpowiedz z cytatem  

Motyw cystern i beczek w gorzelniach również się powiela. Możliwe że i cząstka prawdy w tym jest ale chyba na zdrowy rozsądek pomyślcie czy tak zachowywali się ludzie na tyłach wroga czy szpicy, osobiście w to wątpię.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To zdarzenie z Chłapowa znam z dwóch niezależnych źródeł, co faktycznie dowodem jeszcze nie jest. Ale z opowieści mojego wujka (miał 11 lat gdy wkroczyła armia radziecka) - rodzina wtedy mieszkała na plebanii, bo połowa wioski się spaliła - to pierwsze słowa, pierwszego radzieckiego żołnierza brzmiały- czy są tu Niemcy? Drugie zaś - a macie wódkę?
Zresztą te pytania o wódkę, znajdują się w większości opowiadań, jakie od starszych ludzi słyszałem.

Co do sedna sprawy, czyli cmentarza. jest tam pochowane 18-19 żołnierzy, w tym część z okolicznych miejscowości. Natomiast ja słyszałem o zaciętym starciu w okolicy wąwozu Rudnik i późniejszym kontrataku niemieckim w tym rejonie. Dziwi mnie mała ilość tych zabitych - jak na armię czerwoną. W tych starciach wyjątkowo małe straty ponieśli. No i nie ma żadnych śladów po poległych Niemcach. Tubylcy też nie kojarzą zabitych Niemców.
Może ktoś ma jakieś info na temat walk w Rudniku? (Chłapowo)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Gumiś11 pisze:
. jest tam pochowane 18-19 żołnierzy, w tym część z okolicznych miejscowości.

...kiedyś na jakiejś stronce należącej do Rosjan znalazłem takie coś;
..w mogiłach 1 i 2 spoczywa 141 żołnierzy ekshumowanych w Chłapowie (o ile to ten cmentarz) pozostałe mogiły zajmują żołnierze ekshumowani w okolicy....nawet dalekiej okolicy np Wierzchucino...pozdro

Załączniki:
2.jpeg
2.jpeg [ 133.21 KiB | Przeglądany 2909 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ilość pochowanych na cmentarzu (mogile zbiorowej) 596.
:shock:

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

O i to by się zgadzało, z tym co się tam wyrabiało - czyli konkretnie po Rosyjsku.

Może te 19 grobów to tak symbolicznie tych co zidentyfikowano - bo są tam na każdym nazwiska.

Jestem przekonany że to ten cmentarz - wszystko się zgadza. Po wojnie dość długo jeszcze Strzelno było wioską z siedzibą władz gminy.

Arek jak myślisz, mogą tam być pochowani polegli z półwyspu?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.obd-memorial.ru/html/info.ht ... 298&page=1

19 stron dokumentacji cmentarza min. skad ekshumowano.
I następne info
http://www.obd-memorial.ru/html/info.ht ... 355&page=1

Odpowiedz z cytatem  

Fajnie że zebrano informacje do kupy. Było tak jak myślałem, powielano nie prawdziwe informacje przez kilkadziesiąt lat.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Tak sobie czytam te zestawienia i jedno mi się nasuwa. Wielkie zwycięskie państwo, które mocno odgryza się na wszelkie próby umniejszania zasług w pokonaniu Niemiec, próbom likwidacji pomników, przeniesień cmentarzy, chwalące się tradycjami i opieką nad kombatantami a nie potrafiło (nie chciało) zidentyfikować i prawidło pochować swoich poległych :roll: .

Odpowiedz z cytatem  

Brytyjczycy mają czasem podobne podejście do sprawy. Polegli/zaginieni żołnierze USA są poszukiwani cały czas ale nie wiem czy "od zawsze". Ad rosyjskich spisów, rzeczywistość weryfikuje zazwyczaj ich dane które są znacznie wyższe. Niemcy również nie od zawsze poszukują własnych poległych.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Niemcy,Amerykanie mieli nieśmiertelniki. Czerwonoarmiści-rzadko. W tej masie ciał nie było łatwo rozpoznać kto jest kto. Dzisiaj, po przenosinach-tym bardziej.

C.

Odpowiedz z cytatem  
admin
Awatar użytkownika

Zwracam uwagę że tych 596 to zwłoki żołnierzy "nieznanych". A temat wielkości rosyjskich strat wałkowany od lat.
Wszyscy chyba pamiętają kłopoty grupy zapaleńców szukających zwłok żołnierzy w podmoskiewskich lasach i kłody rzucane im pod nogi przez władze. Rosjanie sami nie są zainteresowani rzetelnymi badaniami
Sojuz zawsze miał w tradycji brak poszanowania dla jednostki. Tam się liczy tylko społeczeństwo. Wystarczy wskazać rozbieżności (w zależności od źródeł i czasu podawania danych) w startach sowieckich w czasie wojny ojczyźnianej.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Catadero pisze:
Niemcy,Amerykanie mieli nieśmiertelniki. Czerwonoarmiści-rzadko. W tej masie ciał nie było łatwo rozpoznać kto jest kto. Dzisiaj, po przenosinach-tym bardziej.

C.

W tym miejscu nie było zaciętych walk czy miejsc, które przechodziły z rąk do rąk. ACz parła naprzód i po drodze traciła ludzi. Nawet jak żołnierze posiadali nieśmiertelniki tylko w części, to posiadali oni przy sobie dokumenty a i koledzy czy dowódcy znali poległych. Przy odrobinie chęci nie byłoby problemu z ustaleniem tożsamości. Ale tych chęci najwyraźniej zabrakło. Nawet Niemcom, którzy wycofywali się w boju, czasami udawało się sporządzić mapkę z naniesionym miejscem pochówku i danymi żołnierzy. A w przypadku wojsk radzieckich nie robiono tego, mimo, że z tego, co pamiętam stacjonowali oni w pobliskim Rozewiu do lat 60-tych czy nawet 70-tych.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dzięki Andrew za tak wyczerpujące informacje. Ta Rosyjska strona to istna kopalnia informacji.
Wynika z tego że niepozorny Chłapowski cmentarzyk, w rzeczywistości jest większy niż ten w Mrzezinie.

Arek dziś zdobyłem nowe info (no przynajmniej ja o tym nie wiedziałem), w Strzelnie w obecnym domu kultury, przez kilka-kilkanaście dni był Ruski punkt medyczny - ala mały szpitalik.

Odpowiedz z cytatem  
Stary Grzyb
Awatar użytkownika

Arek2 pisze:
Nawet jak żołnierze posiadali nieśmiertelniki tylko w części, to posiadali oni przy sobie dokumenty a i koledzy czy dowódcy znali poległych. Przy odrobinie chęci nie byłoby problemu z ustaleniem tożsamości.

Jeśli jednostka z której był poległy poszła naprzód to niby kto miał go zidentyfikować? Jeśli miał przy sobie jakieś dokumenty to tak a jeśli nie?
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jaca wg Ciebie na 596 pochowanych kilkunastu zidentyfikowanych to normalne? :roll:

Widziałeś kiedyś zdjęcia niemieckich cmentarzy polowych z okresu ich sukcesów i posuwania się naprzód? Nawet tych w ZSRR. Las krzyży i praktycznie na każdym tabliczka ze stopniem, imieniem i nazwiskiem oraz skrótem jednostki. A jednostki, z których byli polegli szły dalej naprzód. Odpowiednie jednostki były odpowiedzialne za pochówek i opisanie mogił. Tylko chcieć. Nawet po przegranej we wrześniu 1939 r. Polacy mieli mniejszy odsetek niezidentyfikowanych zabitych niż zwycięska ACz w 1945 r. To powinno dać do myślenia.

Odpowiedz z cytatem  
admin
Awatar użytkownika

Arek. Tych 596 to sami niezidentyfikowani.
http://www.obd-memorial.ru/html/info.ht ... 298&page=5

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Misiu z tego, co zrozumiałem z dokumentu, 596 to liczba całkowita. 578 ciał nie zostało zidentyfikowanych. Zresztą przy takich liczbach to i tak bez większego znaczenia.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.