Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 19 sty 2017, 14:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy temat chociaż od kilku dni czytam z wielkim zainteresowaniem tematy tutaj poruszane.
Ostatnio miałem okazje często bywać w Lasach Oliwskich na terenie TPK. Ale dopiero niedawno kolega zwrócił mi uwagę na okopy i ziemianki. Zawsze chodziłem wzdłuż wału kolejowego ewentualnie schodząc w kierunku "kamieniołomów" a teraz "odkrywam" dalszą część lasu. I tu pojawia się moje pytanie:
Co tam się dokładnie działo? Czyje to są okopy (po kim)? Czy doszło do jakiejś większej walki?

No i co ewentualnie można tam znaleźć. Ostatnio w młodszej części lasu znalazłem ciekawą metalową skrzynkę, w piątek postaram się porobić zdjęcia i dać do identyfikacji.

Z tego co się dowiedziałem to większe szanse na znalezienie czegokolwiek jest w okolicach Doliny Samborowej, ale tam się raczej nie zagłębiam i bliższa jest mi ta część opisana wyżej.
Załączam mapkę z terenem który mnie najbardziej interesuje (chyba jednak zaznaczyłem tu dolinę Samborową...).

Jeśli znalazł by się ktoś kto wie coś na ten temat to prosiłbym go o podzielenie się wiedzą na ten temat.

Wiem że kilka takich tematów było poruszane ale nie dotyczyły one za bardzo "mojego rejonu".
Np. ten: viewtopic.php?f=7&t=182

Odpowiedz z cytatem  
Żmija z Piekła
Awatar użytkownika

Od Góralskiej do Złotej karczmy wzdluz (okolo 150-300 metrow od ulicy ) Słowackiego ostro się sprali.Walało się dużo fajnych fantów od ss przez luftwaffe po hj,ale teraz ciezko znalezc cokolwiek.Okopy w wiekszosci zrobione na glebokosc ,nie ma czego w nich szukac.Okopy złota i niedzwiednik są po niemcach,przy blokach blizej miasta - osiedle mlodych itp to juz radzieckie.pozdro.

Odpowiedz z cytatem  

Dzięki za odpowiedź, ale te okopy wcale nie są aż takie głębokie... bardzo płytkie, dlatego nigdy bym nie wpadł że to jakieś okopy. Wchodzę na zumi.pl już mam jakiś obraz. Jutro tam się wybieram, a nóż może coś znajdę.
Proszę o więcej informacji.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wydaje mi się że pomimo tego że całe Lasy Oliwskie są wzdłuż i wszerz przeszukane przez eksploratorów , warto jeszcze trochę połazic i pogrzebac tu i ówdzie. W zeszłym roku bez wykrywacza udało mi się ( po części przez przypadek, ale nie wszystkie na raz ) znalezc parę naprawdę porządnych i wartościowych fantów , których nie powstydziłby się żaden eksplorator.Dużo pamiątek po wojnie , w postaci niewartościowego złomu wala się po lesie w okolicach między Zajączkowem ,a Owczarnią. Nawet jak nic nie znajdziesz , to dla samych widoków warto tutaj powędrowac .

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dolina Samborowo, masa umocnień, nie do końca wyjaśniona sprawa

viewtopic.php?f=131&t=1764&p=106038&hilit=samborowo#p106038

Odpowiedz z cytatem  

Do doliny Samborowo wybieram się z kolegą w piątek po Bożym Ciele. Podaje linka do mojego znaleziska może ktoś z was wie co to za skrzynka dokładny opis w temacie viewtopic.php?f=164&t=13443

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Może wyjaśnicie zagadkę tych betonowych umocnień :?: :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  

No to tak wróciłem wczoraj z Doliny Samborowo znalazłem te wszystkie umocnienia, i stwierdzam że dużo ciekawiej idzie się z opisem terenu niż z mapką. Co prawda opis dojścia do tych umocnień był nieco chaotyczny momentami to jednak ciekawie się szło. Przy grubym dębie pomyliliśmy drogę i doszliśmy do "pułapek na korniki" (takie lejki jeden na drugim i pod spodem pojemnik na korniki) zawróciliśmy. Potem jak się okazało gdybyśmy zeszli drugą stroną skarpy natrafilibyśmy na "to umocnienie" z tunelem. Odkryłem to gdy szukaliśmy czegoś wyżej nad tym. Niestety nie wziąłem aparatu... Ale wróciłem z fantem w postaci... PODKOWY!!!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Gdzie leżała? Jeżeli na zboczu góry po lewej stronie w dolinie prowadzącej w kierunku obwodnicy to pozostawiłem ją tam 8)

Odpowiedz z cytatem  

Ponury, poszło PW.

Byłby może ktoś tak miły i opisał drogę na górę Dąbie i gdzie leży ten zbiornik z 2 komorami co złomiarze z niego rury porozkradali? Chciałbym się tam również przejść.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

droga na Dąbie?! Według mapy - to ta góra nad tą ziemianką z tunelem.

Schron 2 komorowy?! Nie ta okolica. Dolina Radości :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Czy ktoś szukał w tzw. małym lasku pomiędzy ul. Góralską 47 i niżej numery, a ul. Góralską 51 i wyżej? Ten lasek przy stawku, odcięty drogą i z drugiej strony skarpą od bloków. Kiedyś to była chyba polana. Pamiętam jednak tam zdziczała drzewa owocowe jeszcze około 1990 r. i fundamenty jakiegoś budynku gospodarczego.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam
Lasek straszliwie zaśmiecony, wyszło parę łusek od mausa .
Dołki kopane obok siebie wyglądają jak miejsce pochówku :? .
Generalnie nic ciekawego tam nie wyszło.
Pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Czyżby śladów po osadzie Lipnik trzebaby szukać w dzisiejszym młodym lesie, tam gdzie było koło młyńskie do 1995 roku? Niesamowite. Jeden dom na planie? Taki duży? Są chociaż jakieś fundamenty? Las wygląda jak nasadzony w PRL`u. Co się stało z zabudowaniami? A Młyn? Przetrwał wojnę?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Tam u góry młyn? Przecież tam nic nie płynie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To właśnie był jedyny w swoim rodzaju młyn poruszany siłą wiatru. Tam wcześniej było pole przed lasem, dzisiaj są młode drzewa.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam
Koła młyńskiego już nie ma, a obok niego faktycznie były jakieś ślady zabudowań.
Wyszedł jakiś zegarek, kilka monetek no i cała masa śmieci gospodarskich typu wiadra , miski itp.
Pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Zegarek jakbyś datował? XIX czy XX wiek? Z jakich lat monetki?

Wczoraj zlokalizowałem nawet ślady drogi od alei brzozowej do tych zabudowań. W tamtej części lasu w ogóle masakra. Wycięto masę drzew, nie wiem czy chore lub planowa wycinka.

Miejsce niezwykłe i niesamowite. Ciekawe jak wyglądało, kiedy zostało zlikwidowane? Co z właścicielami? Uciekli do Niemiec? Ilu rosyjskich jeńców z obozu na Osiedlu Młodych pochowano w okolicy?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A gdzie są te opisywane groby radzieckich jeńców? Co do skrzynki czy zna ktoś o taką?
Załącznik:
P1000220.JPG
P1000220.JPG [ 159.7 KiB | Przeglądany 5734 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Groby są wzdłuż Alei Brzozowej. Mieszkańcy wiedzą gdzie, co jakiś czas z okazji 1 listopada pojawiają się tam znicze.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.